| Brand: | Nokia |
| Model: | X30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.43 inches, 99.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 90Hz, 450 nits (typ), 700 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 450 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 13 MP, f/2.4, 123˚ (ultrawide), 1/3.06" |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 33W wired, PD3.0 |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 13 |
| Dimensions: | 158.9 x 73.9 x 8 mm (6.26 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Cloudy Blue, Ice White |
| Usd: | ~259 USD |