| Brand: | Nokia |
| Model: | X3 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.2 MP |
| Main Features: | enhanced fixed focus |
| Main Video: | QCIF@15fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | QCIF@15fps |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 96 x 49.3 x 14.1 mm, 65.8 cc (3.78 x 1.94 x 0.56 in) |
| Weight: | 103 g (3.63 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red on Black, Blue on Silver |
| Usd: | ~97 USD |