| Brand: | Nokia |
| Model: | X2 Dual SIM |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 5 MP, 1/4.0", AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 302 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.3 (Jelly Bean), X platform 2 |
| Dimensions: | 121.7 x 68.3 x 11.1 mm, 87.4 cc (4.79 x 2.69 x 0.44 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Glossy green, orange black, yellow, white, matt dark grey |
| Usd: | ~97 USD |