| Brand: | Nokia |
| Model: | X2-02 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 113 x 50 x 15 mm, 125.5 cc (4.45 x 1.97 x 0.59 in) |
| Weight: | 71 g (2.50 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Bright Red, Dark Silver, Orange, Violet, Ocean Blue |
| Usd: | ~65 USD |