| Brand: | Nokia |
| Model: | X2-01 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | 320p@24fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@24fps |
| Capacity: | 1020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 119.4 x 59.8 x 14.3 mm, 86.6 cc (4.70 x 2.35 x 0.56 in) |
| Weight: | 107.5 g (3.77 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, DeepGrey, Silver, Lilac, Azure |
| Usd: | ~54 USD |