| Brand: | Nokia |
| Model: | X2-00 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.2 inches, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@18fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 320p@18fps |
| Capacity: | 860 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Dimensions: | 111 x 47 x 13.3 mm, 61 cc (4.37 x 1.85 x 0.52 in) |
| Weight: | 81 g (2.86 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red on Black, Blue on SIlver |
| Usd: | ~43 USD |