| Brand: | Nokia |
| Model: | X100 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 48 MP, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Zeiss optics, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4470 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 171.4 x 79.7 x 9.1 mm (6.75 x 3.14 x 0.36 in) |
| Weight: | 217 g (7.65 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Midnight Blue |
| Usd: | ~238 USD |