| Brand: | Nokia |
| Model: | T10 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 360 nits (typ), 450 nits (peak) |
| Brightness: | 360 nits |
| Main Specs: | 8 MP, 1/4.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p |
| Selfie Specs: | 2 MP, 1/5.0", 1.65µm |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 5250 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 13 |
| Dimensions: | 208 x 123.2 x 9 mm (8.19 x 4.85 x 0.35 in) |
| Weight: | 375 g (13.23 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Ocean Blue |
| Usd: | ~173 USD |