| Brand: | Nokia |
| Model: | N97 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 3.5 inches, 33.8 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash, video light |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, AF |
| Selfie Video: | VGA@15fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 434 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.4, Series 60 rel. 5 |
| Dimensions: | 117.2 x 55.3 x 15.9 mm, 88 cc (4.61 x 2.18 x 0.63 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~151 USD |