| Brand: | Nokia |
| Model: | N96 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 264 MHz Dual ARM 9 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.3, S60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 103 x 55 x 18 mm, 92 cc (4.06 x 2.17 x 0.71 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Build: | Dual slide design Built-in kickstand |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Silver, Quartz |
| Usd: | ~238 USD |