| Brand: | Nokia |
| Model: | N950 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | TI OMAP 3630 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 5GB |
| Expandable: | No |
| Os: | MeeGo 1.2 Harmattan OS |
| Body | |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |