| Brand: | Nokia |
| Model: | N95 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.6 inches, 40 x 53 mm, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | QVGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 950 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 332 MHz Dual ARM 11 |
| Gpu: | 3D Graphics HW Accelerator |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 128 MB included |
| Os: | Symbian OS 9.2, S60 rel. 3.1 |
| Dimensions: | 99 x 53 x 21 mm, 90 cc (3.90 x 2.09 x 0.83 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Build: | Dual slide design |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Silver, Plum, Black, Pink, Red |
| Usd: | ~227 USD |