| Brand: | Nokia |
| Model: | N93 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.4 inches, 36 x 48 mm, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, 3x optical zoom, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | CIF videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 332 MHz Dual ARM 11 |
| Gpu: | 3D Graphics HW Accelerator |
| Expandable: | miniSD, 128 MB included |
| Os: | Symbian OS 9.1, S60 3rd edition |
| Dimensions: | 118 x 55.5 x 28.2 mm, 133 cc (4.65 x 2.19 x 1.11 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black, Silver |
| Usd: | ~475 USD |