| Brand: | Nokia |
| Model: | N92 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.8 inches, 42 x 57 mm, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | CIF videocall camera |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 268 MHz Dual ARM 9 |
| Expandable: | miniSD, up to 2 GB |
| Os: | Symbian, Series 60 UI |
| Dimensions: | 107.4 x 58.2 x 24.8 mm, 136 cc (4.23 x 2.29 x 0.98 in) |
| Weight: | 191 g (6.74 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Usd: | ~454 USD |