| Brand: | Nokia |
| Model: | N91 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 220 MHz Dual ARM 9 |
| Expandable: | No |
| Os: | Symbian 9.1, Series 60 UI 3rd Edition |
| Dimensions: | 113.1 x 55.2 x 22 mm (4.45 x 2.17 x 0.87 in) |
| Weight: | 164 g (5.78 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 1.2 (A2DP - 8 GB version only) |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Light Blue Chrome, Dark Gray Chrome, Black (Music Edition) |
| Usd: | ~248 USD |