| Brand: | Nokia |
| Model: | N900 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 800 x 480 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, Dual-LED flash |
| Main Video: | 480p@25fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@25fps |
| Capacity: | 1320 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 3430 |
| Cpu: | 600 MHz Cortex-A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Maemo 5 |
| Dimensions: | 110.9 x 59.8 x 18 mm, 113 cc (4.37 x 2.35 x 0.71 in) |
| Weight: | 181 g (6.38 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~173 USD |