| Brand: | Nokia |
| Model: | N90 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 352 x 416 pixels (~259 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 760 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1710 |
| Cpu: | 220 MHz ARM926EJ-S |
| Expandable: | RS-DV-MMC, 64 MB included |
| Os: | Symbian OS 8.1a , Series 60 UI |
| Dimensions: | 112 x 51 x 24 mm (4.41 x 2.01 x 0.94 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Usd: | ~270 USD |