| Brand: | Nokia |
| Model: | N9 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.9 inches, 41.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~251 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1450 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 3630 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex A8 |
| Gpu: | PowerVR SGX530 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | MeeGo 1.2 Harmattan |
| Dimensions: | 116.5 x 61.2 x 12.1 mm, 76 cc (4.59 x 2.41 x 0.48 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Cyan, Magenta, Glossy white |
| Usd: | ~151 USD |