| Brand: | Nokia |
| Model: | N86 8MP |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 16M colors |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss lens, dual-LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 434 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.3, S60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 103.4 x 51.4 x 16.5 mm, 69 cc (4.07 x 2.02 x 0.65 in) |
| Weight: | 149 g (5.26 oz) |
| Build: | Dual slide design Built-in kickstand |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Indigo Black, White |
| Usd: | ~194 USD |