| Brand: | Nokia |
| Model: | N810 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 4.13 inches, 48.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~226 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | 352x288 |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 352x288 |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 2420 |
| Cpu: | 400 MHz |
| Expandable: | miniSD, up to 8 GB |
| Os: | Internet Tablet OS 2008 edition |
| Dimensions: | 128 x 72 x 14 mm (5.04 x 2.83 x 0.55 in) |
| Weight: | 225 g (7.94 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, EDR |
| Usb: | 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Colors: | Silver, Black |