| Brand: | Nokia |
| Model: | N81 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 320p@15fps |
| Selfie Specs: | CIF videocall camera |
| Selfie Video: | 320p@15fps |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 369 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI |
| Dimensions: | 102 x 50 x 17.9 mm, 86 cc (4.02 x 1.97 x 0.70 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g with UPnP |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Cobalt blue, Graphite grey |
| Usd: | ~216 USD |