| Brand: | Nokia |
| Model: | N800 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 4.13 inches, 48.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~226 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | Yes |
| Main Video: | 352x288 |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 352x288 |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 330 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Internet Tablet OS 2007 edition |
| Dimensions: | 144 x 75 x 13 mm (5.67 x 2.95 x 0.51 in) |
| Weight: | 206 g (7.27 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, EDR |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Colors: | Silver, Black |