| Brand: | Nokia |
| Model: | N80 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 352 x 416 pixels (~259 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 220 MHz Dual ARM 9 |
| Expandable: | miniSD, up to 2 GB, 128 MB included |
| Os: | Symbian, Series 60 UI |
| Dimensions: | 95 x 50 x 26 mm, 97 cc (3.74 x 1.97 x 1.02 in) |
| Weight: | 134 g (4.73 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11g |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver, Black |
| Usd: | ~259 USD |