| Brand: | Nokia |
| Model: | N8 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.5 inches, 33.8 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 12 MP, 1/1.83", AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, Xenon flash, ND filter |
| Main Video: | 720p@25fps, 720p@30fps (via SW update) |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 720p@25fps, 720p@30fps (via SW update) |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 680 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Broadcom BCM2727 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian^3, upgradable to Nokia Belle Refresh |
| Dimensions: | 113.5 x 59.1 x 12.9 mm, 86 cc (4.47 x 2.33 x 0.51 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UPnP technology |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Dark Grey, Silver White, Green, Blue, Orange, Pink, Bronze |
| Usd: | ~151 USD |