| Brand: | Nokia |
| Model: | N79 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 369 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Symbian OS 9.3, Series 60 v3.2 UI |
| Dimensions: | 110 x 49 x 15 mm, 74 cc (4.33 x 1.93 x 0.59 in) |
| Weight: | 97 g (3.42 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP & DLNA technology |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Canvas white, Seal grey, Petrol black |
| Usd: | ~194 USD |