| Brand: | Nokia |
| Model: | N77 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | CIF videocall camera |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 220 MHz Dual ARM 9 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.1, S60 rel. 3.1 |
| Dimensions: | 111 x 50 x 18.8 mm, 92 cc (4.37 x 1.97 x 0.74 in) |
| Weight: | 114 g (4.02 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2, A2DP |
| Usb: | Pop-Port 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~162 USD |