| Brand: | Nokia |
| Model: | N73 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.4 inches, 36 x 48 mm, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 220 MHz Dual ARM 9 |
| Expandable: | miniSD |
| Os: | Symbian OS 9.1, S60 3rd edition |
| Dimensions: | 110 x 49 x 19 mm (4.33 x 1.93 x 0.75 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP (latest firmware) |
| Usb: | Pop-Port 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver Grey/Deep Plum, Frost White/Metallic Red, Black (Music Edition) |
| Usd: | ~108 USD |