| Brand: | Nokia |
| Model: | N72 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.1 inches, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1710 |
| Cpu: | 220 MHz |
| Expandable: | RS-DV-MMC, 128 MB included |
| Os: | Symbian OS 8.1, Series 60 UI 2.8 |
| Dimensions: | 109 x 53 x 21.8 mm (4.29 x 2.09 x 0.86 in) |
| Weight: | 124 g (4.37 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Pop-Port 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Gloss Black, Pearl Pink |
| Usd: | ~162 USD |