| Brand: | Nokia |
| Model: | N71 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.4 inches, 36 x 49 mm, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | CIF |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | CIF |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 220 MHz Dual ARM 9 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot), 128 MB included |
| Os: | Symbian, Series 60 UI |
| Dimensions: | 98.6 x 51.2 x 25.8 mm, 103 cc (3.88 x 2.02 x 1.02 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Usd: | ~292 USD |