| Brand: | Nokia |
| Model: | N70 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2005 |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 970 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 1710 |
| Cpu: | 220 MHz |
| Expandable: | RS-DV-MMC, 64 MB included |
| Os: | Symbian OS 8.1a , Series 60 UI |
| Dimensions: | 108.8 x 53 x 21.8 mm, 95.9 cc (4.28 x 2.09 x 0.86 in) |
| Weight: | 126 g (4.44 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | Pop-Port |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Silver, Ivory/Pearl, Black (Music Edition) |
| Usd: | ~119 USD |