| Brand: | Nokia |
| Model: | N1 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.9 inches, 193.3 cm2 |
| Resolution: | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Intel Atom Z3580 |
| Cpu: | Quad-core 2.3 GHz |
| Gpu: | PowerVR G6430 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 200.7 x 138.6 x 6.9 mm (7.90 x 5.46 x 0.27 in) |
| Weight: | 318 g (11.22 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Natural Aluminum, Lava Gray |
| Usd: | ~346 USD |