| Brand: | Nokia |
| Model: | N-Gage |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2003 |
| Display | |
| Size: | 2.1 inches, 35 x 41 mm, 14.0 cm2 |
| Resolution: | 176 x 208 pixels (~130 ppi density) |
| Technology: | TFT, 4096 colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Cpu: | 104 MHz ARM 920T |
| Memory | |
| Expandable: | MMC |
| Os: | Symbian 6.1, Series 60 v1.0 UI |
| Body | |
| Dimensions: | 134 x 70 x 20 mm, 139 cc (5.28 x 2.76 x 0.79 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.1 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |