| Brand: | Nokia |
| Model: | Lumia 735 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 6.7 MP (6.1 MP effective), 1/3.4", AF |
| Main Features: | Zeiss optics, LED flash, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | Wireless (Qi) |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8.1, upgradable to Microsoft Windows 10 |
| Dimensions: | 134.7 x 68.5 x 8.9 mm (5.30 x 2.70 x 0.35 in) |
| Weight: | 134 g (4.73 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, sensor core |
| Colors: | Orange, green, white, black |
| Usd: | ~238 USD |