| Brand: | Nokia |
| Model: | Lumia 625 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.7 inches, 62.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.4, 28mm (wide), 1/4.0", AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Dimensions: | 133.3 x 72.3 x 9.2 mm, 87.6 cc (5.25 x 2.85 x 0.36 in) |
| Weight: | 159 g (5.61 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Orange, Bright green, Yellow, Black and white |
| Usd: | ~173 USD |