| Brand: | Nokia |
| Model: | Lumia 620 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.8 inches, 41.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Dimensions: | 115.4 x 61.1 x 11 mm, 76 cc (4.54 x 2.41 x 0.43 in) |
| Weight: | 127 g (4.48 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Lime green, orange, magenta, yellow, cyan, white, black |
| Usd: | ~130 USD |