| Brand: | Nokia |
| Model: | Lumia 530 Dual SIM |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.0 inches, 44.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, 1/4.0" |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1430 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 302 |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Dimensions: | 119.7 x 62.3 x 11.7 mm, 86.8 cc (4.71 x 2.45 x 0.46 in) |
| Weight: | 129 g (4.55 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Bright orange, Bright green, White, Dark grey |
| Usd: | ~108 USD |