| Brand: | Nokia |
| Model: | Lumia 525 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | 5 MP, 1/4.0", AF |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1430 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8227 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Dimensions: | 119.9 x 64 x 9.9 mm, 75.7 cc (4.72 x 2.52 x 0.39 in) |
| Weight: | 124 g (4.37 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Yellow, Red |
| Usd: | ~130 USD |