| Brand: | Nokia |
| Model: | Lumia 510 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| Cpu: | 800 MHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Phone 7.8 |
| Dimensions: | 120.7 x 64.9 x 11.5 mm, 81 cc (4.75 x 2.56 x 0.45 in) |
| Weight: | 129 g (4.55 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | White, Cyan, Black, Red, Yellow |
| Usd: | ~119 USD |