| Brand: | Nokia |
| Model: | Lumia 505 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.7 inches, 39.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 65K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| Cpu: | 800 MHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Phone 7.8 |
| Dimensions: | 118.1 x 61.2 x 11.3 mm, 76 cc (4.65 x 2.41 x 0.44 in) |
| Weight: | 131 g (4.62 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Red, Pink |
| Usd: | ~151 USD |