| Brand: | Nokia |
| Model: | Lumia 2520 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 10.1 inches, 281.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 6.7 MP, 1/3.4", AF |
| Main Features: | Carl Zeiss optics |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 8120 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows RT |
| Dimensions: | 267 x 168 x 8.9 mm (10.51 x 6.61 x 0.35 in) |
| Weight: | 615 g (1.36 lb) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB 3.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Cyan , Red, Black, White |
| Usd: | ~389 USD |