| Brand: | Nokia |
| Model: | Lumia 1320 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.4, 28mm (wide), 1/4.0", AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8230AB Snapdragon 400 (28 nm) (3G model)/ MSM8930AB Snapdragon 400 (28 nm) (LTE model) |
| Cpu: | Dual-core 1.7 GHz Krait 300 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1 |
| Dimensions: | 164.2 x 85.9 x 9.8 mm, 125 cc (6.46 x 3.38 x 0.39 in) |
| Weight: | 220 g (7.76 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE/ aptX after WP8 Denim update |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Yellow, white, black, red |
| Usd: | ~227 USD |