| Brand: | Nokia |
| Model: | G60 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 400 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 400 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.5", 0.7µm, PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/5.0" Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired, PD3.0 |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 166 x 75.9 x 8.6 mm (6.54 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Build: | Splash resistant |
| Sim: | · Nano-SIM + eSIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Pure Black, Ice Gray |
| Usd: | ~259 USD |