| Brand: | Nokia |
| Model: | G50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.82 inches, 114.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~252 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 450 nits (typ) |
| Brightness: | 450 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11, upgradable to Android 13 |
| Dimensions: | 173.8 x 77.7 x 8.9 mm (6.84 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight: | 220 g (7.76 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Sun, Ocean Blue |
| Usd: | ~194 USD |