| Brand: | Nokia |
| Model: | G310 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), AF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 20W wired, PD, QC |
| Fast Charging: | 20W |
| Chipset: | Qualcomm SM4350-AC Snapdragon 480+ 5G (8 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| Gpu: | Adreno 619 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 165.1 x 75.7 x 8.6 mm (6.5 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight: | 195.1 g (6.88 oz) |
| Build: | Dust and splash resistant QuickFix user-reparable design |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Blue |
| Usd: | ~184 USD |