| Brand: | Nokia |
| Model: | G11 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.67", PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, upgradable to Android 13 |
| Dimensions: | 164.8 x 75.9 x 8.6 mm (6.49 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight: | 192 g (6.77 oz) |
| Build: | Splash protection |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Lake Blue, Charcoal Grey |
| Usd: | ~140 USD |