| Brand: | Nokia |
| Model: | G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.38 inches, 99.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 400 nits (typ) |
| Brightness: | 400 nits |
| Main Specs: | 48 MP, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SM4250 Snapdragon 460 (11 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 161 x 76 x 8.7 mm (6.34 x 2.99 x 0.34 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, aptX Adaptive |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Blue, Purple |
| Usd: | ~151 USD |