| Brand: | Nokia |
| Model: | E90 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 4.0 inches, 38.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 352 pixels (~219 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | QCIF videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 330 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian 9.2, S60 rel. 3.1 |
| Dimensions: | 132 x 57 x 20 mm, 140 cc (5.20 x 2.24 x 0.79 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Red, Mocha |
| Usd: | ~432 USD |