| Brand: | Nokia |
| Model: | E75 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 3.2 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 369 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Symbian, S60 rel. 3.2 |
| Dimensions: | 111.8 x 50 x 14.4 mm, 69 cc (4.40 x 1.97 x 0.57 in) |
| Weight: | 139 g (4.90 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Silver black, Red and Copper yellow |
| Usd: | ~140 USD |