| Brand: | Nokia |
| Model: | E73 Mode |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Symbian OS 9.3, Series 60 v3.2 UI |
| Dimensions: | 113.8 x 58.4 x 10.2 mm (4.48 x 2.30 x 0.40 in) |
| Weight: | 127.6 g (4.48 oz) |
| Build: | Optical trackpad |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Titanium |
| Usd: | ~130 USD |