| Brand: | Nokia |
| Model: | E72 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.36 inches, 17.2 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~169 ppi density) |
| Technology: | TFT, 16M colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Symbian OS 9.3, Series 60 v3.2 UI |
| Dimensions: | 114 x 58 x 10 mm, 65 cc (4.49 x 2.28 x 0.39 in) |
| Weight: | 128 g (4.52 oz) |
| Build: | Optical trackpad |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, Nokia VoIP 3.0 |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | White, Zodium Black, Metal Grey, Topaz Brown, Amethyst Purple, White Edition |
| Usd: | ~97 USD |